Spływ kajakowy Słupią – dla kogo?

Spływ kajakowy Słupią – dla kogo?

Słupia to niezwykle urokliwa rzeka, rozciągająca się na przeszło 120 kilometrach. Swój początek bierze na Pojezierzu Kaszubskim, tuż przy Sierakowskiej Hucie, a jej ujście znajduje się w Morzu Bałtyckim w Ustce.

Porady dotyczące spływu kajakowego Słupią

spływ kajakowyJej szlak jest bardzo zróżnicowany i spotkać można na nim liczne atrakcje oraz zabytkowe budowle z przełomu XIX i XX wieku – w tym elektrownie wodne i przyłączone do nich kanały. Podobnie jak krajobrazy, tak samo trudność szlaku na całej trasie jest zmienna. Górny odcinek rzeki przeznaczony jest bardziej dla osób zaawansowanych, ze względu na wartki prąd, a także inne utrudnienia. Spotkać tu można bowiem duże spadki, nawet do 4%, kamieniste dna i brzegi bogato porośnięte roślinnością, a także powalone drzewa. To właśnie tu znajduje się słynna rynna sulęczyńska – dobrze znana przez doświadczonych kajakarzy. Na tym odcinku Słupia przypomina zatem rzekę górską. Mniej doświadczeni kajakarze powinni pominąć ten etap i rozpocząć swoją wyprawę już za rynną. Środkowy i dolny odcinek trasy jest bowiem spokojniejszy i bezpieczniejszy – odpowiedni także dla rodzin z dziećmi.

spływ kajakowyPodczas kilkudniowych spływów kajakarze mogą nocować wyłącznie na specjalnie do tego wyznaczonych terenach, gdyż większość rzeki przebiega przez tereny objęte ochroną Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Można tam pójść na spacer licznymi ścieżkami edukacyjno – przyrodniczymi. Wzdłuż szlaku na kajakarzy czekają liczne zabytki, w tym budowle elektrowni oraz związane z nimi kanały, zapory, czy sztolnie. Całość prezentuje się bardzo ciekawie, a niektóre z nich wciąż spełniają swoje funkcje. Zabytki te są unikalnym w skali Europy systemem energetycznym elektrowni rzecznych. Wyjątkową atrakcją spływu organizowanego na dolnym odcinku rzeki jest możliwość wypłynięcia na Morze Bałtyckie i jego zakończenia na plaży w Ustce. Może to być niezapomniana przygoda szczególnie dla najmłodszych uczestników. W ofertach firm organizujących spływ Słupią znaleźć można te przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i osób doświadczonych. Na tej trasie zalecane jest korzystanie z kajaków jednoosobowych lub dwuosobowych.

Kilkudniowy spływ na całej długości szlaku warto podjąć z osobą doświadczoną i znającą tereny oraz znajdujące się na nich miejsca noclegowe. Podczas spływu Słupią można podziwiać piękno natury. Okolica bogata jest w rozmaite krajobrazy naturalne, jak i liczne zabytki. Dzięki swojej różnorodności opracowane trasy kajakarskie spełnią oczekiwania zarówno osób początkujących, jak i tych zaawansowanych.