Jaki rower wybrać do jazdy szosowej?

Jaki rower wybrać do jazdy szosowej?

Od dawna wiadomo, że rower dla wielu ludzi poza środkiem transportu służy też do uprawiania sportu. Kolaże zawsze stawiają na profesjonalne sprzęty, czasem nawet indywidualnie złożone i dopasowane do ich wagi oraz wzrostu.

Rower szosowy z dobrą ramą

rower szosowy krossRozpoczynając jednak dopiero swoją przygodę z kolarstwem warto zainwestować w sprzęt, który będzie solidny, ale niekoniecznie bardzo drogi. Podstawowe rowery szosowe można zakupić już za około 2000 złotych. Warto wiedzieć co wziąć pod uwagę decydując się na konkretny model. To jaki rower szosowy warto wybrać zależy przede wszystkim od poziomu zaawansowania w kolarstwie. Osoby, które dopiero zaczynają jeździć zawodowo powinny ustalić wstępny budżet, który są w stanie wydać na wysokiej klasy rower szosowy. Wśród wielu kolarzy krąży przekonanie, że to szybki rower szosowy kross będzie najlepszym wyborem do nauki. Najważniejszym elementem jest wybranie właściwej ramy, która im lżejsza tym lepsza. Mając ograniczony budżet lepiej przeznaczyć go na rower z gorszym osprzętem, ale lepszą ramą, niż później żałować bo rower nie będzie się sprawdzał. Kolejnym ważnym aspektem są koła – odpowiednio dobrane gwarantują szybkość oraz dynamikę podczas jazdy. Dopiero teraz bierze się pod uwagę także osprzęt.

rower szosowy krossNiezależnie od tego jakiej marki będzie on na pierwszym rowerze, trzeba dokładnie się przyjrzeć czy jest on kompletny. Ostatnią rzeczą w rowerach szosowych są hamulce. Kolarze zazwyczaj wahają się czy postawić na te tradycyjne, czy zdecydowanie lepiej sprawdzą się tarczowe. Oba rodzaje są dobre, jednak zupełnie inaczej zachowują się w konkretnych warunkach – tarczowe dedykuje się do osób lubiących jazdę rekreacyjną, jednak ze względu na wygodę najczęściej pozostaje się przy tradycyjnych hamulcach, wymieniając jedynie klocki. Modele dostępne u Krossa wahają się cenowo od 2 do nawet 20 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wykorzystanych materiałów i całego osprzętu. Najdroższy egzemplarz w całości wykonany jest z karbonu oraz lekkie i wąskie opony, dzięki czemu jest najczęściej wybierany przez profesjonalistów. Wybierając rower szosowy należy także pamiętać o swojej wygodzie. Nie zawsze drogi musi znaczyć dobry. Zbyt nachylona sylwetka w trakcie jazdy może okazać się dyskomfortem dla nas, przez co rower zostanie odstawiony i zapomniany.

Jeśli jest możliwość najlepiej będzie samemu wypróbować jazdy szosówką krossa i zdecydować który model będzie najbardziej nam odpowiadał. Poza tym od razu można zakupić wszystkie przydatne akcesoria, które pozwolą czuć się jak zawodowiec.

Close Menu