Historia Pieskowej Skały

Historia Pieskowej Skały

Ojcowski Park Narodowy odwiedzany jest przez turystów cały rok. Jest tam tak dużo atrakcji, że można sobie zaplanować cały urlop zarówno zimą, jak i latem. Najwięcej osób przyciągają oczywiście szlaki, na których można spotkać nie tylko niesamowitą przyrodę, ale również ciekawe gatunki zwierząt i zabytki.

Jak wygląda Pieskowa Skała?

Jednym z zabytków jest Pieskowa Skała. Oczywiście jest to zamek, który uznawany był za bardzo ważne ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, który miał za zadanie chronić handlarzy poruszających się drogą handlową z Krakowa na Śląsk. Żeby do niego trafić, trzeba wybrać się na Szlak Orlich Gniazd. Ustalono, że pierwsza wzmianka o tym zamku pochodzi z 1315 roku. Wtedy właśnie Władysław Łokietek pozwolił na budowę wsi niejakiemu Mikołajowi. Miała ona powstać właśnie między zamkiem w Pieskowej Skale, a Kosmolowem. Po wielu perturbacjach, walkach i kłótniach, w które musiał włączyć się sam król Władysław Jagiełło, obiekt trafił w ręce Piotra Szafrańca, który służył w bitwie pod Grunwaldem i wykazał się tam niezwykłą odwagą. W końcu ostatni z rodu Szafrańców zmarł i od tamtej pory zamek trafiał w różne ręce. W tym czasie wzmocniono system fortyfikacyjny i zmieniono sylwetkę całej budowli. Wybudowano również dwa bastiony od strony wschodniej, która była najsłabiej chroniona. Umieszczono tam również bramę wjazdową, co spowodowało to, że zamek zyskał drugi dziedziniec, zwany zewnętrznym.

W końcu przyszedł czas, kiedy wszystko zajęli Szwedzi i dokonali wielu zniszczeń. Jednak w siedemnastym wieku zamek przejęła rodzina Wielopolskich, która wzmocniła obronę zamku, jednak nie zatrzymało to ponownego oblężenia Szwedów. Niestety w 1718 roku wybuchł pożar, który strawił niemal cały obiekt. Na szczęście w 1768 roku Hieronim Wielopolski, który gromadził dzieła sztuki z różnych zakątków świata utworzył na miejscu małe „muzeum Polski”, które było odwiedzane nawet przez królów. Ciekawą informacją jest również to, że zamek służył powstańcom z oddziału Mariana Langiewicza podczas powstania styczniowego. Przez kolejne lata obiekt przechodził z rąk do rąk lub był wykupowany. Dopiero w połowie dwudziestego wieku przeprowadzono tam prace konserwatorskie i badawcze. Dzięki temu przywrócono mu cechy architektury renesansowej i przy okazji odkryto kartusze herbowe na dziedzińcu, obramienia okienne i loggię widokową.

Zamek Pieskowa Skała kryje w sobie długą historię. Z pewnością warto się do niego wybrać i go zwiedzić. Można również poczuć się jak osoby, które niegdyś tam mieszkały, co z pewnością zrobi duże wrażanie na niejednym turyście.