Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Góry są bardzo często wybieranym kierunkiem przez Polaków. Przede wszystkim budzą respekt, ale też oferują wiele atrakcji, nie tylko w postaci zabytków, ale również przyrody. Szlaki bez problemu można dopasować zarówno do dzieci i dorosłych, jak i do kondycji grupy. Wszystko zależy od organizacji i odpowiedniego przygotowania do aktywnego spędzenia urlopu.

Najciekawsze miejsce w Ojcowskim Parku Narodowym

Jedną z największych atrakcji, które znajdują się na południu Polski jest Ojcowski Park Narodowy. Został utworzony w 1956 roku i obecnie liczy ponad dwa tysiące hektarów. Tak duża przestrzeń oferuje bardzo wiele. Jednak przed wybraniem się w tamte tereny warto wszystko zaplanować. W ten sposób uda się zobaczyć jedno z najpiękniejszych miejsc małopolski. Na samym początku warto jest udać się do jaskiń. W parku jest ich ponad siedemset. Oczywiście różnią się od siebie wielkością. Dla turystów udostępniane są dwie z nich, czyli Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. Pierwsza z nich była zamieszkała przez długi czas, głównie dlatego, że widać z niej całą dolinę. Z kolei z drugą z nich wiąże się historia, że to właśnie tam ukrywał się Władysław Łokietek, jeszcze wtedy, kiedy nie był królem. Nie można również pominąć drewnianej zabudowy, która niegdyś służyła lokalnej ludności.

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje – Ojcowski Park Narodowy oferuje również szlaki turystyczne, które mają ponad czterdzieści kilometrów. Po niektórych z nich można również poruszać się rowerem. Wyróżnia się szlak czerwony, niebieski, żółty, zielony i czarny. Oczywiście wszystkie są dobrze oznakowane i prowadzą przez najważniejsze miejsca. Maszerując nimi można podziwiać piękną przyrodę, odpoczywać i relaksować się, a także zwiedzać. Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym nie można zapominać także o charakterystycznych formach skalnych. Pierwszym z nich jest dobrze wszystkim znana Brama Krakowska. Wiele osób kojarzy legendę, która mówi, że jeżeli brama się zamknie nastąpi koniec świata. Właśnie w tym miejscu przebiegał główny szlak handlowy do Krakowa. Nie można pominąć również maczugi Herkulesa, która zadziwia wiele osób swoim kształtem.

Wybierając się do Ojcowskiego Parku Narodowego warto się przygotować. Dziki temu będzie można zobaczyć jak najwięcej atrakcji lub skupić się na tych dla siebie najważniejszych. Nie wolno zapominać również o korzystaniu z uroków przyrody, przebywaniu w jej otoczeniu i poznawaniu jej. W ten sposób organizm się zregeneruje, odpocznie i z pewnością przygotuje na kolejne wyzwania. Dobrze jest również zabrać ze sobą odpowiednie buty i wygodne ubrania.